Un gand de suflet

Un gând de suflet ! Postul Mare 28 Martie 2020

Deja au trecut 2 săptămâni de zile în care fiecare v-ați întărit în răbdarea de a sta în casă , încercând astfel de a vă proteja pe dumneavoastră și pe alții de acest Virus Covid. Fiecare ați dovadă de simț civic și solidaritate umană dar mai ales de dragoste creștină rugându-vă unii pentru alții , chiar aplaudand deseori la ora 20 "așa cum e în toată Spania cred, pentru cei care îngrijesc pe cei bolnavi din spitale , Dumnezeu să le răsplătească și să le ajute. Timpul acesta este un timp de reflecție personală pentru fiecare dintre noi , sau așa ar fii bine să fie.  Deloc ușor, îndeosebi mamele ,soțiile duc greul în casă , cu gătitul și celelate de-ale gurii cum e vorba în popor, chiar dacă și soții ajută mai  mult ca de obicei. Totuși să fim conștienți că avem condiții decente, apă, căldură , internet , televiziune, putem să coborâm să cumpărăm pâine sau să plimbăm câinele ; însă unii nu au nimic , nici casă , nici familie iar alții mor în spitale fără să aibă posibilitatea de a-și lua rămas bun de la cei dragi. Învățăm cu adevărat ce înseamnă " Mica Biserica " adică familia creștină, fără să putem merge la Biserică -Discernământul personal este important mai ales că prin mijloacele media ,facebook, whatsup suntem bombardați incontinu cu diferite știri, mesaje profetice apocaliptice și așa mai departe "nu tot ce zboară se mănâncă"e vorba din popor . Este adevărat că este un timp de pocăință adică de schimbare a gândirii și a modului de a fi, respectiv de a face și de a ne comporta altfel, însă aceasta nu este o noutate în sine pentru creștinul ortodox practicant .Aveți grijă de voi și pe lângă datoria față de familie aduceți-vă aminte mai ales de rugăciune împreună în casă .

Biserica vă poartă în rugăciune pe toți !

Preot Cristian Mihail Deac