Romana - Español

This Month: 156
Last Month: 366

Misiune pe undele radio in Episcopia Spaniei si Portugaliei

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Dr. Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, în cadrul emisiunii Orizonturi Românești difuzată de radio Tentación – Madrid, este inclusă o rubrică intitulată În Lumina Ortodoxiei, informează episcopiaspanieiportugaliei.es

Realizatorul emisiunii, domnul inginer, ziarist Cornel Drinovan, îl are ca și colaborator permanent pe părintele Cristian Deac, care prezintă rubrica religioasă. În cadrul acesteia au fost făcute cunoscute publicului larg, programele curente  ale Patriarhiei Române, cum ar fi Hristos Împărtășit copiilor sau proiectul Catedrala Mântuirii Neamului și în mod special activitatea, misiunea Bisericii Ortodoxe în diaspora.

Au fost mediatizate până acum proiectul Catedralei Românilor din Madrid, agenda ierarhului, cuvânt la Pericopa Evangelică de duminică, în ediția de anul trecut (2013),  iar în anul acesta prezentăm frumoasele comunități parohiale care sunt  în Comunitatea de  Madrid, cu toate  bucuriile și încercările pastorației din diaspora, unde preoții și credincioșii fac front comun în menținerea indentității românești și a credinței ortodoxe pe meleaguri îndepărtate.

Preoții invitați în emisiune, personalități din mediul spaniol care cunosc  frumusețea ortodoxiei românești, sau tinerii Nepsis – Spania, sunt parte a acestei rubrici.

Emisiunea poate fi ascultată în fiecare miercuri, de la ora 2.00, la Radio Tentación – Madrid, pe frecvența 91,4 FM sau pe internet.

sursa: basilica.ro

vezi articolul original